وام

وام یکی از ترفندهای اقتصادی برای ایجاد آسایش مردم، وام است. مفهوم این واژه از کلمه «قرض» گرفته شده است. امروزه، یکی از راهکارهایی که مردم برای تاین نقدینگی لازم استفاده می­کنند، وام است. انواع مختلفی از وام وجود دارد که طبق نیاز شما، بانک پرداخت می­کند. وام می­تواند هم برای وام گیرنده و هم وام دهنده سود داشته باشد؛ بنابراین باید نکات و اصول دریافت وام فوری را رعایت کنید.

انواع وام در هلدینگ دیوان گروپ
  • وام فوری
  • وام آزاد
  • وام روی سند تهران و کرج
  • وام روی سند خودرو
  • وام آزاد بانکی

تعریف وام

در واقع وام نوعی قرض است که توسط فرد یا موسسه مقداری پول در اختیار شما قرار می­گیرد. این وام در ازای سودی ثابت به وام گیرنده پرداخت می­شود. وام انواع مختلفی دارد که محاسبه سود و زمان بازپرداخت آن نیز متفاوت خواهد بود. در ایران یک تعریف واحد و کلی برای سیستم وام وجود دارد که موسسات و افراد وام دهنده از آن پیروی می­کنند. طبق این سیستم بانک­ها به ازای وام، تضمینی دریافت می­کنند که آن می­تواند چک، فیش حقوقی، سند خانه یا خودرو و موارد دیگر باشد. بانک به ازای این تضمین­ها مقدار مشخصی به شما وام می­دهد. هر وام بازپرداخت و سود دارد که باید آن را به ­صورت قسطی و ماهانه پرداخت کنید.

فرد وام گیرنده متعهد می­شود که در زمان مشخص شده اقساط را پرداخت کند. ضمانت­ هایی که بانک از فرد وام­ گیرنده گرفته است، در واقع تضمینی برای وام است. در صورتی­که وام گیرنده، نتواند اقساط خود را پرداخت کند، بانک از ضمانت ­ها اصل وام و سودش را دریافت می­کند. قوانینی که برای وام در ایران وجود دارد، کاملا سفت و سخت است و معمولا بانک­ها تا زمانی که از ضمانت اطمینان نداشته باشند، وام را ارائه نمی­دهند. زمانی که به عنوان ضمانت سند ملک یا خودرو را در اختیار بانک قرار دادید، در صورت عدم پرداخت اقساط بانک می­تواند املاک یا خودرو را ضبط کرده و به مزایده بگذارد. بعد از مزایده، بانک اصل وام و سودش را برداشته و بقیه پول را به وام گیرنده می­دهد. این قوانین در اکثر بانک­ها هنگام ارائه وام استفاده می­شود

انواع وام فوری یک روزه

انواع وام فوری یک روزه

وام سیم کارت همراه اول

وام فوری  سیم کارت همراه اول، وامی است که به ارزش مبلغ سیم کارتتان می­توانید وام دریافت کنید. چنانچه شماره همراه اول شما با اعداد 1، 2 یا 3 شروع می­شود، می­توانید وام فوری یک روزه با سیم کارت دریافت کنید. این وام نیز مانند دو وامی که در بالا شرح داده شد، بدون ضامن است. برای دریافت این وام باید سند سیم کارت را ارائه دهید. توجه داشته باشید که سند سیم کارت کافی است و دیگر نیازی به ارائه خود سیم کارت نخواهد بود. بنابراین شما می­توانید از خط خود استفاده کنید. مبلغ وام به ارزش 90 درصد مبلغ کل سیم کارت در نظر گرفته شده است.

وام فوری با طلا

وام فوری طلا یکی از وام­هایی است که در بین مردم شناخته شده و مورد استقبال آن­ها قرار گرفته است. طلا یکی از سرمایه­های مهم در ایران شناخته می­شود. در روزهایی که برای برطرف کردن مشکلات مالی خود به سر می­برید بجای اینکه طلای خود را بفروشید می­توانید با گرو گذاشتن آن­ وام دریافت کنید. بدین ترتیب علاوه بر حفظ سرمایه، مشکلات مالی خود را حل کردید. این وام نیز در دسته وام­های بدون ضامن قرار دارد. طلایی که شما به موسسات مالی ارائه می­دهید، به عنوان ضامن است.

وام فوری با چک یا سفته

یکی دیگر از انواع وام­های فوری بدون ضامن، وام با چک یا سفته است. چنانچه شما دارای دسته چک هستید، می­توانید با ارائه چک وام دریافت کنید. با ارائه چک دیگر نیازی به معرفی ضامن نخواهد بود. وام دیگری که می­توانید دریافت کنید، وام فوری یک روزه با سفته است. بسیاری از افراد دسته چک ندارند. زیرا آن­ها شرایط دریافت دسته چک را ندارند. از این رو می­توانند با ارائه سفته بجای چک وام دریافت کنند. تنها تفاوتی که سفته با چک دارد این است که اگر شما برای دریافت وام سفته ارائه می­دهید، شخص سومی به عنوان ضامن باید آن را امضا کند. اگر امضای شخص سومی زیر سفته نباشد، سفته بی ارزش خواهد بود.

وام بدون ضامن

وام بدون ضامن

وام فوری یک روزه هلدینگ دیوان گروپ

وام فوری یک روزه به وامی گفته می­شود که یک روزه پرداخت شود. تفاوت این وام را با وام­های بانکی گفتیم. همان­طور که می­دانید، برای دریافت وام از بانک شما نیاز به ارائه انواع مدارک، ضامن و غیره دارید. علاوه بر این پروسه دریافت وام بانکی بسیار زمان­بر است. این در حالی است که با مراجعه به هلدینگ دیوان گروپ و با ارائه سند خودرو یا ملک می­توانید به صورت آنی وام دریافت کنید. انواع وام فوری را نام برده و هر یک را توضیح دادیم. تمامی وام­های گفته شده بدون ضامن بودند. درواقع سند، چک، سفته، طلا که به موسسا مالی ارائه می­دهید، بجای ضامن هستند. چنانچه شما ساکن تهران یا کرج هستید، برای دریافت وام فوری یک روزه می­توانید به هلدینگ دیوان گروپ مراجعه کنید.

تامین سرمایه وام چگونه است؟

وام­های مختلف بودجه خود را از بخش­های مختلف تامین می­کنند. در حالت کلی، پول­های نقد مردم هستند که برنامه مشخصی برای آن ندارند و بانک­ها این نقدینگی را جمع کرده و بخشی از آن را به عنوان وام به وام گیرنده اعطا می­کنند. به­علاوه، موارد دیگری از قبیل سرمایه دولتی، سودهای تجارت از بانک و موسسات و سرمایه­گذاری، سودهای وام­های دیگر، سپرده­ گذاری­های بلند مدت و روش­هایی که منجر به کسب درآمد برای بانک­ها می­شود، به تامین بودجه وام کمک می­کند. بانک­ها نه تنها کارهای روتین خود را انجام می­دهند، بلکه در پروژه ­های عمرانی و دیگر روش­های سرمایه­ گذاری دیگر در ایران شرکت کرده و سودی که از آن­ها به دست می­ آورند، را به چرخه انتقال می­دهند.

دولت نیز در برخی مواقع، برای تامین نیازهای واحدهای بزرگ، اعطای وام در نظر می­گیرد که از صندوق ذخایر ارزی دولت برداشته می­شود. بعد از اینکه بازپرداخت انجام شد، دوباره به محل خود بازگردانده می­شوند. روش­های مختلفی برای تامین بودجه وام در دسترس بانک قرار دارد. خود بانک­ها یکی از روش­های کسب درآمد و سود و تامن بودجه برای بانک­های دیگر است.

انواع مختلف وام در ایران

در ایران انواع مختلفی از وام وجود دارد. بعضی از آن­ها به بانک­های خاص اختصاص داده می­شوند و برخی دیگر در اثر بانک­ها وجود دارد و قابل دریافت است. هرکدام از وام­هایی که می­خواهید دریافت کنید، باید مدارک و ضمانت­های مختلفی ارائه دهید. در ادامه انواع مختلف وام را توضیح دادیم.

وام بانکی

وام بانکی

وام ازدواج چیست؟

یکی از رایج­ترین انواع وام در ایران، وام ازدواج است. دولت به منظور تسهیل ازدواج جوانان و بالا بردن روحیه آن­ها، وام ازدواج در نظر گرفته است. این وام توسط هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی تصویب شده­است. بر حسب میزان بودجه و دارایی هر یک از بانک­­های دولتی میزان مشخصی در سال را برای وام ازدواج در نظر می­گیرند. هر بانک در هر شعبه­ای که دارد، موظف است که در صورت وجود متقاضی تعدادی وام ازدواج پرداخت کند. میزان سود این وام از همان ابتدای تصویب در نظر گرفته شده­است. هنوز هم با همین مقدار سود برای وام ازدواج در نظر گرفته می­شود. مقدار وام در سال­های اخیر افزایش یافته­است. برای مثال، در سال 99، مقدار وام 100 میلیون تومان بود. افراد ایثارگر و جانباز 2 برابر افراد معمولی وام ازدواج دریافت می­کنند.

همان سود 4 درصد و زمان پرداخت اندک باعث شده­است تا افراد بسیاری خواهان اخذ این نوع وام شوند. ضمانت­هایی که برای دریافت این وام در نظر گرفته شده­است در بانک­های مختلف متفاوت است. به­طور کلی، دو ضامن کارمند رسمی با فیش کسر از حقوق برای هر یک از وام­ها در نظر گرفته شده­است.

وام سند مسکونی چیست؟

یکی از وام­های معمولی وام مسکن است. در ایران این وام به ازای سند ملکی پرداخت می­شود. در حال حاضر بانک­های مختلف وام مسکن ارائه می­دهند. اما اصلی­ترین بانکی که مرجع پرداخت این وام است، بانک مسکن می­باشد. برای تسهیلات مسکن طرح­های مختلفی در این بانک ارائه می­­شود که بسته به شرایطی که وام گیرنده دارد می­تواند یکی از طرح­ها را انتخاب کند. طرح­هایی که توسط بانک مسکن ارائه می­شود، شامل مسکن جوانان، طرح مسکن زوجین، طرح وام مسکن با اوراق بانک مسکن و چند طرح دیگر است. لازم به ذکر است که برای استفاده از این طرح­ها باید یک سند خانه به عنوان ضمانت ارائه دهید. زیرا تنها با ارائه سند مسکن قابل دریافت است.

شرایط و مبلغ هر یک از طرح­ها باهم متفاوت است. اما در اکثر موارد خانه­ای که سندش برای اخذ طرح­ به بانک داده می­شود، در رهن بانک قرار می­گیرد و خانه باید زیر 25 سال باشد. میزان مبلغ وام طبق قیمت کارشناسی شده خانه در شهرهای مختلف متفاوت است. برای مثال، در تهران، از آنجا که قیمت مسکن بالا است، بیشترین مبلغ وام مسکن را دارد.

وام مسکن زوجین یا خانه اولی­ها از دو روش خرید اوراق یا داشتن حساب بانکی در بانک مسکن قابل دریافت است. هر کدام از روش­ها میزان سود متفاوت دارند. روش خرید اوراق سود بانکی بیشتری دارد. اما بانک سریع­تر اقدام به پرداخت وام می­کند. زمان پرداخت وام در بانک مسکن به شعبات مختلف آن بستگی دارد. اصلی­ترین مدرک لازم برای دریافت وام مسکن است.

وام فوری
وام فوری

وام کالا چیست؟

یکی از وام­های عمومی در بانک­های ایران وام کالا است. هر کدام از بانک­ها شرایط و مدارک خاص خود را دارند. این نوع وام برای خرید کالا مانند وسایل خانه اعم از فرش، یخچال  ماشین لباسشویی و غیره پرداخت می­شود. سود فعلی اکثر بانک­ها برای وام کالا 18 درصد است. ضمانتی که باید برای دریافت این وام ارائه شود، کارمند با فیش کسر از حقوق است. نوع کالایی که برای خرید آن اقدام می­کنید در هر بانکی متفاوت است. هر بانکی با فروشگاه­های خاص قرارداد دارد و این وام را برای خرید از آن­ها اعطا می­کند. برخی از شرایط دیگر مانند خرید اجناس تولید داخل نیز در بسیاری از بانک­ها وجود دارد.

وام با سند خودرو چیست؟

همان­طور که از نام آن پیداست، وام خودرو برای خرید خودرو اعطا می­شود. افراد در زمان خرید خودرو می­توانند از آن بهره ­مند شوند. لازم به ذکر است که این وام برای خرید خودروهای داخلی توسط اکثر بانک­ها ارائه می­شود. مهم­ترین مدرک برای اخذ این وام، ضمانت با فیش کسر از حقوق کارمندان رسمی دولت است. این وام دارای سقف مشخصی است و هر ساله توسط بانک­ها اعلام می­شود. مثلا در سال 99 مبلغ وام خودرو 15 میلیون تومان بود. سود این وام 18 درصد است. این وام برای خرید خودروهای گران بسیار ناچیز است. اما با این حال می­توان برای تامین بودجه یا ارتقای خودروی مدل مورد نظر استفاده کرد.

وام خودروی فرسوده چیست؟

دولت برای کاهش آلاینده­ های آب و هوا و محیط زیست، تسهیلات تعویض خودروی فرسوده برای مالکان این خودروها را در نظر گرفته است. این طرح در بانک­های مختلف با مبالغ مختلف پرداخت می­شود. یکی از اصلی­ترین اهداف این طرح تاکسی­ها هستند. سود تسهیلات برای آن­ها 4 درصد در نظر گرفته شده­است. سقف وام خودروی فرسوده در هر بانکی متفاوت است. هر بانکی شرایط خاص خود را برای این وام دارد.

وام

وام جعاله تعمیر مسکن چیست؟

 تسهیلاتی که به دارندگان خانه­های قدیمی جهت تعمیر و نگهداری خانه­­های قدیمی اعطا می­شود، وام جعاله تعمیر مسکن نام دارد. بانک­های مختلفی در ایران این وام را ارائه می­دهند. اما مانند وام مسکن، بانک مسکن اصلی­ترین بانک برای پرداخت این وام است. اکثر افرادی که برای اخذ وام مسکن به بانک مراجعه می­کنند، در کنار آن این وام را دریافت می­کنند. تا قدرت خرید و نقدینگی آن­ها افزایش می­یابد. روش­های اخذ وام جعاله متفاوت است. بهترین روش تهیه اوراق بانک مسکن است.

متقاضی تهیه اوراق بانک مسکن می­توانید اقدام به دریافت وام فوری جعاله کند. در حال حاضر مبلغ این وام برای یک زوج 40 میلیون تومان است. وام مسکن به مرور افزایش می­یابد. شما می­توانید با همان سندی که اقدام به اخذ وام مسکن کردید، وام جعاله نیز دریافت کنید.

وام مضاربه چیست؟

از جمله وام­های تخصصی در بانک­های ایران وام مضاربه است. با وجود اینکه، در همه بانک­ها اعطای این وام رواج دارد، همه نمی­توانند از تسهیلات آن استفاده کنند. جهت تامین افرادی که فعالیت اقتصادی دارند، بانک­ها اقدام به پرداخت این وام کرده­است. بانک­ها با ارائه وام مضاربه با درصدهای مشخصی در سود نهایی این فعالیت اقتصادی با آن­ها شریک می­شود. وام مضاربه قراردادی بین بانک و فعال اقتصادی است. بانک به عنوان تامین کننده پول و فعال اقتصادی به عنوان شخص تاجر است. پروانه کسب و مدارک تاسیس کسب و کار محل آن مدارکی هستند که باید هنگام اخذ این وام ارائه دهید. طبق قانون وام مضاربه، بانک باید به صورت یکجا و یا به صورت دوره­ای مبلغ لازم برای مضاربه را برای متقاضی تامین کند.

وام خرید ماشین آلات و تجهیزات یا مواد اولیه چیست؟

یکی از اصلی­ترین وظایف و اهداف بانک­های ایران، کمک به رونق اقتصاد و تامین نقدینگی لازم کسب و کارهای سازده در صنایع مختلف از جمله کشاورزی است. وام خرید ماشین آلات و تجهیزات نیز به همین دلیل معرفی شده­است. بانک­ها به فعالین که در این راستا فعالیت می­کنند، این وام را ارائه می­دهند. مبلغ این وام بستگی به قیمت مواد اولیه ماشین آلات لازم دارد و متغیر است. با وجود این بانک­ها نسبت به شرایط همه یا قسمتی از قیمت تمام شده کالاها وام را ارائه می­دهند. این نوع وام دارای یک دوره تنفس هم است که ممکن است تا 5 سال طول بکشد.

شرایط عمومی دریافت وام در ایران چیست؟

همان­طور که می­دانید هر کدام از وام­ها دارای شرایط خاص خود هستند. برای دریافت هر کدام از آن­ها مدارک و اسناد مرتبط با آن وام را به بانک ارائه دهید. به­طور کلی، شرایط دریافت وام سه بخش دارد که عبارتند از:

  • مدارک شناسایی، شغل و درآمد
  • مدارک شناسایی گواهی­های ضامن یا سند
  • مدارک لازم برای وام

تامین و ارائه مدارک بالا برای اخذ وام ضروری است. مدارک شناسایی، شغلی و درآمدی به خود وام گیرنده ارتباط دارد. مدارک شناسایی و مشخصات ضامن را نیز باید برای اخذ وام ارائه دهید. ضامن در برخی موارد ممکن است کارمند رسمی بوده و در برخی موارد وام­ها نیاز به ارائه سند ملک است. به­علاوه، متقاضی باید مدارک لازم برای وام مورد نظر را نیز ارائه دهد. برای مثال، اگر قصد اخذ وام ازدواج دارید، باید در سیستم وام ازدواج ثبت نام کرده و کد رهگیری آن نیز دریافت کنید؛ یا برای اخذ وام خرید تجهیزات کسب و کار مدارک مربوطه به آن وام را نیز باید ارائه دهید.

وام فوری
وام

وام و تسهیلات چه تفاوتی باهم دارند؟

وام نوع خاصی از تسهیلات است. به همین دلیل وام­ها تسهیلات محسوب می­شوند. توجه داشته باشید که هر تسهیلاتی وام نیست؛ بنابراین بانک­ها نیز تسهیلات متفاوتی نسبت به وام ارائه می­دهد. وام و تسهیلات یک تفاوت اصلی باهم دارند. در وام، بانک هیچ شراکتی در سود نهایی به دست آمده توسط متقاضی ندارد و تنها همان سود مشخص شده خود را که از قبل تعیین کرده، دریافت می­کند. اما برخی از تسهیلا وجود دارند که بانک­ها در سود کسب و کارها مستقیما شریک هستند.

سخن آخر

در این مقاله انواع پرکاربرد وام را به شما معرفی کردیم. درباره تفاوت وام با تسهیلات نیز صحبت کردیم. مدارکی که برای اخذ وام باید ارائه دهید را نام بردیم. به­علاوه، گفتیم که بودجه وام چگونه تامین می­شود. برای اخذ وام و دریافت اطلاعات بیشتر درباره آن­ها با ما تماس بگیرید. 09122304265

وام فوری 1401

وام فوری 1401

شما می توانید برای دریافت هر نوع وام  با هلدینگ دیوان گروپ تماس بگیرید و درخواست خود را اعلام کنید.

وام آزاد  – وام مسکنوام بانکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست