وام سند مسکونی

یکی از راه‌های تامین کسری بودجه در خواست وام است که در بیشتر اوقات بهترین روش برای حل مشکلات محسوب می شود. برای دریافت وام بانکی، به یک ضامن معتبر نیاز دارید. این ضامن باید در یکی از مراکز دولتی مشغول به کار باشد. اما در بسیاری از مواقع به جای معرفی یک ضامن معتبر می‌توانید از یک سند مسکونی (ملکی) استفاده کنید. دریافت وام سند مسکونی یکی از تسهیلات ویژه بانک‌های ایران است. به کمک آن می‌توانید در زمان کوتاهی وام دریافت کنید. در این مقاه درباره شرایط اخذ وام سند مسکونی صحبت می کنیم.

بهترین وام بانکی، وامی است که با شرایط متقاضی هم‌خوانی داشته باشد. بدین صورت متقاضی برای اخذ آن با چالش کمتری روبه رو خواهد شد. داشتن ضامن معتبر یمی از بزرگترین چالش‌های وام بانکی است که با سند مسکونی می‌توانید بر این مشکل غلبه کنید. وام‌ّهای بانکی مختلفی وجود دارد که توسط بانک‌ها ارائه می‌شود. به طوری که دو دسته وام بانکی وجود دارد و آن‌ها عبارتند از:

 • وام فوری
 • وام غیر فوری

وام فوری سند مسکونی

اگر قصد دارید وام فوری دریافت کنید، به ایجاد سپرده و گذشت مدت مشخصی از آن نیازی نیست. بنابراین وام به سرعت در اختیارتان قرار خواهد گرفت. برای انتخاب بهترین وام بانکی باید شرایطی را در نظر بگیرید و سپس شرایط خود را بسنجید. برای مثال، ممکن است بانکی، وام با سند مسکونی بسیار عالی را در اختیارتان قرار دهد. اما شما سند مسکونی نداشته باشید، یا سند ملکتان در گروی بانک دیگری باشد. بنابراین این وام مناسبتان نیست.

برای دریافت وام در برخی بانک‌ها باید سپرده بلند مدت ایجاد کنید. در این صورت می‌توانید معادل درصدی از آن را به عنوان وام دریافت کنید. در این صورت تا زمان تسویه کامل، نمی‌توانید از سپرده خود استفاده کنید.

یکی دیگر از نکاتی که باید برای اخذ وام بانکی در نظر داشته باشید، این است که باید ببینید به چه مبلغی نیاز دارید. زیرا انواع وام‌ها در بانک‌های مختلف سقف خاصی دارند و برای هر کدام از بانک‌ها متفاوت است.

شرایط اخذ وام سند مسکونی

یکی از چالش‌ها اخذ وام، معرفی ضامن است. به‌طوری‌که، متقاضیانی که قصد دارند وام دریافت کنند، زمان زیادی را برای پیدا کردن ضامن بانکی صرف می‌کنند. بنابراین اکثر آن‌ها ترجیح می‌دهند که برای یافتن ضامن، سند مسکونی استفاده کنند. زیرا سند مسکونی برای دریافت وام کفایت می‌کند و به ضامن نیازی نیست. شرایط اخذ وام سند مسکونی در هر بانکی متفاوت است و هر بانکی قوانین خاص خود را دارد. برای مثال، برای اخذ وام سند مسکونی در بعضی بانک‌ها به سپرده گذاری نیاز ندارید. اما ممکن است برخی از بانک‌ها برای اخذ وام سند ملکی شرط سپرده گذاری را داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که متقاضیان وام سند مسکونی باید به آن توجه کنند، شش دانگ بودن سند معرفی شده است. این یک قانو مشترک برای همه بانک‌ها است. سندی که در اختیار دارید، باید مالکیت کل را اثبات کند. بانک‌ها به تنظیم سند ارائه شده در یک دفتر رسمی دقت می‌کنند. به همین دلیل سندی که ارائه می‌دهید، نباید در رهن موسسه یا بانک دیگری باشد.

وام با سند مسکونی

وام سند مسکونی

یکی دیگر از نکات مهم که بانک‌ها به آن دقت می‌کنند، خوش حساب بودن سابقه متقاضی و نداشتن چک برگشتی او است. در صورت بد حساب بودن یا داشتن چک برگشتی، بانک به شما وام نمی‌ٔدهد. مبلغ وام دریافتی هر بانک متفاوت است. اما معمولا سود باز پرداخت این وام ۱۸ درصد است.

وام با سند مسکن

وام فوری سند مسکونی چه صورت است؟

برخی مواقع ممکن است که برای کاری مانند ازدواج، خرید خانه و غیره به پول نیاز داشته باشید ولی فرصت کافی در در ماندن صف وام گیرندگان نداشته باشید. در این مواقع بهترین راهکار برای شما اخذ وام فوری است. یکی از راه‌های اخذ وام فوری، وام سند مسکونی است.

برخی از بانک‌ها هستند که متقاضی با ارائه سند مسکونی می‌تواند وام فوری دریافت کند. این بانک‌ها شامل دی، انصار، قوامین، پارسیان، تجارت، ملت و غیره هستند. هر کدام از این بانک‌ها مبلغ مختلفی را به متقاضی ارائه می‌دهد و شرایط خاص خودشان را دارند. همان‌طور که اشاره شد، ارائه سند شش دانگ و ثبت ملک در دفاتر اسناد رسمی مهم‌ترین شرایط اخذ وام بانکی  سند مسکونی است. در ادامه شرایط برخی از بانک‌ها که وام سند مسکونی را ارائه می‌دهند، توضیح دادیم.

مدارک لازم جهت اخذ وام بانکی سند مسکونی

مدارکی که باید براییی اخذ وام سند مسکونی به بانک ارائه دهید، در هر بانکی متفاوت ایت. اما در این بخش از مقاله به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • اصل و کپی سند مسکونی
 • اصل و کپی پایان کار خانه
 • اصل و کپی مبایعه نامه و صورت مجلس تفکیکی
 • اصل و کپی پروانه ساختمانی
 • ارائه کارت پایان خدمت برای مردان

یکی دیگر از مدارکی که برای اخذ تمامی وام‌ها از جمله وام سند مسکونی، داشتن کارت پایان خدمت برای مردان است. بانک یا موسسه موظف است که از نظام وظیفه استعلام بگیرد. در صورتی که جواب آن‌ها مثبت باشد و متقاضی خدمت سربازی رفته باشد، به او وام تعلق خواهد گرفت. این یکی از قوانینی است که به تازگی برای اخذ وام تعیین شده است.

مشخصات سند مسکونی برای دریافت وام بانکی

برای اخذ وام سند مسکونی، سندی که ارائه می‌دهید باید مشخصات زیر را داشته باشد:

 • سند باید شش دانگ باشد.
 • سند نباید هیچ مشکل و مانعی در اداره ثبت داشته باشد.
 • سند نباید در رهن هیچ بانک دیگری باشد.
 • سند نباید وام تسویه نشده دیگری داشته باشد.

مدارکی که برای اخذ وام بانکی روی سند مسکونی نیاز است، در ادامه آمده است.

وام سند مسکونی بانک ملی

یکی دیگر از بانک‌هایی که سند مسکونی وام می‌دهد، بانک ملی است.

با ارائه سند مسکونی به بانک ملی می‌توانید تا سقف ۵۰ میلیون تومان وام خرید کالا دریافت کنید.

البته برای اخذ این وام باید پیش فاکتور کالا را به همراه مدارک دیگر به بانک ارائه دهید. این وام به افراد بالای ۱۸ سال که فیش حقوقی یا جواز کسب دارند، ارائه می‌شود.

لازم به ذکر است که باید حساب قرض‌الحسنه در این بانک باز کنید تا بتوانید این وام را دریافت کنید.

شرایط دریافت وام سند مسکونی

متقاضی با ارائه شش دانگ ملکش می‌تواند از بانک ملت وام دریافت کند.

مالک اصلی سند و یکی از اقوام درجه اول او می‌توانند تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان برای وام بانکی  سند مسکونی در خواست دهند.

توجه داشته باشید سندی که معرفی می‌کنید نباید برای خرید، فروش و انتقال مشکلی داشته باشد.

متقاضی باید اقساط وام را با سود ۱۸ درصد به مدت ۵ سال پرداخت کند.

وام سند مسکونی بانک صاردارت

بانک صادرات نیز وام سند مسکونی را ارائه می‌دهد. با ارائه سند مسکونی، می‌توانید تا سقف ۵۰ میلیون تومان وام دریافت کنید.

سود این وام ۱۸ درصد است و باید به مدت ۳ سال آن را پرداخت کنید. برای اخذ وام باید دو ضامن رسمی به بانک معرفی کنید.

اما به‌جای آن می‌توانید از سند معتبر مسکونی کارشناسی شده، استفاده کنید.

شما این سند را در رهن بانک صادرات قرار می‌دهید و وام دریافت می‌کنید. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، باید خوش حساب باشید و چک برگشتی نداشته باشید.

اگر هر کدام از این موارد برای شما به‌وجود آمده‌است، وام به شما تعلق نخواهد گرفت.

وام سند مسکونی بانک رسالت

تسهیلات وام سند مسکونی در بانک رسالت نیز وجود دارد.

این وام تا سقف ۶۰ میلیون تومان است که باید به مدت ۵ سال تسویه شود.

برای دریافت این نوع وام باید از طریق وب سایت بانک رسالت درخواست دهید.

پیش از درخواست باید یک حساب بانکی در این بانک ایجاد کنید و یک سند معتبر ملکی ارائه دهید.

وام سند مسکونی بانک مسکن

بانک مسکن یکی از بهترین بانک‌ها در زمینه وام سند مسکونی است. برای اخذ وام بانکی سند ملکی از بانک مسکن یکسری قوانین وجود دارد که در این بخش از مقاله به آن‌ می پردازیم:

 • متقاضی باید بالای ۱۸ سال داشته باشد.
 • متقاضی باید مدارکی را ارائه دهد که ثابت کند می‌تواند وام را تسویه کند.
 • متقاضی نباید از بانک مسکن یا سایر بانک‌ها وام دریافت کرده باشد.
 • متقاضی نباید از امکانات دولتی برای خانه‌دار شدن استفاده کرده باشد.

سقف وام سند مسکونی از بانک مسکن بین ۴۰ میلیون تا ۶۰ میلیون تومان است. مبلغ وام بستگی دارد که در چه شهر زندگی می‌کنید. شهرهایی که بالای ۲۰۰ هزار نفر هستند ۶۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان وام در نظر گرفته شده است.

وام سند مسکونی بانک قوامین

از بانک قوامین، وام سند مسکونی می­توانید تا سقف 200 میلیون توامن وام دریافت کنید. از این وام می­توانید برای موارد زیر استفاده کنید:

 • خرید لوازم خانگی
 • خرید خودرو یا مسکن
 • تعمیرات یا اشتغال
 • خرید تجهیزات دفتر کار

سود این وام 18 درصد است و متقاضی باید بین 21 تا 48 ماه این اقساط را پرداخت کند.

شرایط سند مسکونی بعد وام به چه صورت است؟

زمانی که وام سند مسکونی را از بانک مورد نظر دریافت می‌کنید، باید یکسری قوانین و شرایط را رعایت کنید که در این بخش از مقاله توضیح دادیم:

 • زمانی که سند خانه رهن بانک است، حق فروش ملک را نخواهید داشت. بعد از پرداخت کامل اقساط وام سند آزاد خواهد شد و شما می‌توانید ملکتان را بفروشید.
 • سند قیمت خانه توسط کارشناس بانک تعیین می‌شود.
 • اگر به سندی که رهن بانک است، نیاز دارید، می‌توانید آن سند را با سندی دیگر تعویض کنید.

ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که در صورت پرداخت نکردن اقساط وام، چه اتفاقی می افتد. در ادامه مطلب به این سوال پاسخ دادیم.

توقیف ملک در صورت پرداخت نکردن اقساط

توقیف ملک در رهن بانک در صورتی که اقساط پرداخت نکرده باشید، امکان‌پذیر است. بعد از توقیف دو حالت پیش می‌آید. ارزش ملک بیشتر از ارزش وام بانکی باشد. که در این صورت، بانک با به مزایده گذاشتن ملک و کسر خسارات و اقساط بانک، باقی پول را به مالک بر می‌گرداند. حالت دوم زمانی است که ارزش ملک کمتر از وام بانکی باشد. در این صورت بانک ملک را در اختیار می‌گیرد و مابه التفاوت وام نیز توسط مالک پرداخت می‌شود.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره قوانین و شرایط وام سند مسکونی توضیح دادیم. قوانینی که در این مقاله گفته شد به صورت کلی بیان شد و در بانک‌های مختلف متفاوت است. و چند مثال از بانک‌های مختلف را برای شما بازگو کردیم تا شرایط آن‌ها آشنا شوید. به طور کلی، اخذ وام بانکی بد نیست. بسیاری از سرمایه گذاران و شرکت‌ها برای راه‌اندازی کسب و کارشان وام گرفتند. مهم‌ترین چیزی که باید در نظر داشت پرداخت اقساط و استفاده درست از وام است. به همین دلیل پیش از اقدام برای اخذ وام بانکی باید اطلاعات لازم را درباره آن کسب کنید.

اگر قصد دارید وام سند مسکونی دریافت کنید، ولی اطلاعی ندارید که چگونه این کار انجام می‌شود، توصیه می‌کنیم که با هلدینگ دیوان گروپ در این زمینه مشورت کنید. برای دریافت وام فوری و وام سند خودرو و هر گونه وام از قبلی وام بانکی، وام مسکن با ما تماس بگیرید.

فهرست